پخېدل

pakhedúlpaxedə́lPakhedalpaxedә́lpaḵẖedal/pəxedəl/

نور لیکدودونهپَخېدِلپخیدلپخېدن

پخېدلفعل

to be cooked, prepared, ripened, matured

ماناوې

  1. to be cooked, prepared, ripened, matured
  2. to be cooked, to be prepared (of food), to be fried, roasted
  3. to be fired, baked (of brick); to be mixed (of cement)
  4. to be paved, to be tarred
  5. to ripen, to mature
  6. to become experienced, wise
  7. to come, to begin (of seasons of the year, of night)
  8. to be tormented, to suffer
  9. become ripe, to mature
  10. ripen
  11. to become ripe, to mature
  12. To be dressed or cooked, to ripen, suppurate, boil, etc
  13. to be cooked
  14. to become matured

پښتو تعریفونه

  1. د بدن د ځنو حصو د بيمارۍ پ وجه سور رنګ اختيارول

بڼې

تېر
پوخ شو
first-person imperfective present singular
پخوم
imperfective present second-person singular
پخوې
imperfective present singular third-person
پخوي
first-person imperfective plural present
پخوو
imperfective plural present second-person
پخوئ
feminine imperfective masculine plural present third-person
پخوي
imperfective object-concord object-first-person object-singular past
پخولم
imperfective object-concord object-second-person object-singular past
پخولې
imperfective object-concord object-masculine object-singular object-third-person past
پخاوۀ
imperfective object-concord object-feminine object-singular object-third-person past
پخوله
imperfective object-concord object-first-person object-plural past
پخولو
imperfective object-concord object-plural object-second-person past
پخولئ
imperfective object-concord object-masculine object-plural object-third-person past
پخول
imperfective object-concord object-feminine object-plural object-third-person past
پخولې
first-person masculine object-concord object-singular singular
پوخ کړم
feminine first-person object-concord object-singular singular
پخه کړم
first-person masculine object-concord object-plural singular
پاخۀ کړم
feminine first-person object-concord object-plural singular
پخې کړم
first-person masculine object-concord object-singular plural
پوخ کړو
feminine first-person object-concord object-singular plural
پخه کړو
first-person masculine object-concord object-plural plural
پاخۀ کړو
feminine first-person object-concord object-plural plural
پخې کړو
masculine object-concord object-singular second-person singular
پوخ کړې
feminine object-concord object-singular second-person singular
پخه کړې
masculine object-concord object-plural second-person singular
پاخۀ کړې
feminine object-concord object-plural second-person singular
پخې کړېپخې kṛe
masculine object-concord object-singular plural second-person
پوخ کړئ
feminine object-concord object-singular plural second-person
پخه کړئ
masculine object-concord object-plural plural second-person
پاخۀ کړئ
feminine object-concord object-plural plural second-person
پخې کړئ
masculine object-concord object-singular third-person
پوخ کړي
feminine object-concord object-singular third-person
پخه کړي
masculine object-concord object-plural third-person
پاخۀ کړي
feminine object-concord object-plural third-person
پخې کړي
object-concord object-first-person object-masculine object-singular past perfective
پوخ کړلمکړم
object-concord object-feminine object-first-person object-singular past perfective
پخه کړلمکړم
object-concord object-masculine object-second-person object-singular past perfective
پوخ کړلېکړې
object-concord object-feminine object-second-person object-singular past perfective
پخه کړلېکړې
object-concord object-masculine object-singular object-third-person past perfective
پوخ کړ
object-concord object-feminine object-singular object-third-person past perfective
پخه کړلهکړه
object-concord object-first-person object-plural past perfective
پاخۀ کړلوکړو
object-concord object-feminine object-first-person object-plural past perfective
پخې کړلوکړو
object-concord object-plural object-second-person past perfective
پاخۀ کړلئکړئ
object-concord object-feminine object-plural object-second-person past perfective
پخې کړلئکړئ
object-concord object-masculine object-plural object-third-person past perfective
پاخۀ کړل
object-concord object-feminine object-plural object-third-person past perfective
پخې کړلېکړې
first-person masculine perfect present singular
پوخ کړی يم
feminine first-person perfect present singular
پخه کړې يم
masculine perfect present second-person singular
پوخ کړی يې
feminine masculine perfect present second-person singular
پخه کړې يې
masculine perfect present singular third-person
پوخ کړی دی
feminine perfect present singular third-person
پخه کړې ده
first-person perfect plural present
پاخۀ کړي يو
feminine first-person perfect plural present
پخې کړې يو
perfect plural present second-person
پاخۀ کړي يئياست
feminine perfect plural present second-person
پخې کړې يئياست
perfect plural present third-person
پاخۀ کړي دي
feminine perfect plural present third-person
پخې کړې دي
first-person masculine past perfect singular
پوخ کړی وم
feminine first-person past perfect singular
پخه کړې ومومه
masculine past perfect second-person singular
پوخ کړی وې
feminine masculine past perfect second-person singular
پخه کړې وې
masculine past perfect singular third-person
پوخ کړی و
feminine past perfect singular third-person
پخه کړې وه
first-person past perfect plural
پاخۀ کړي وو
feminine first-person past perfect plural
پخې کړې وو
past perfect plural second-person
پاخۀ کړي وئ
feminine past perfect plural second-person
پخې کړې وئ
past perfect plural third-person
پاخۀ کړي وو\ول
feminine past perfect plural third-person
پخې کړې وې
first-person future masculine perfect singular
به پوخ کړی يم
feminine first-person future perfect singular
به پخه کړې يم
future masculine perfect second-person singular
به پوخ کړی يې
feminine future masculine perfect second-person singular
به پخه کړې يې
future masculine perfect singular third-person
به پوخ کړی دی
feminine future perfect singular third-person
به پخه کړې ده
first-person future perfect plural
به پاخۀ کړي يو
feminine first-person future perfect plural
به پخې کړې يو
future perfect plural second-person
به پاخۀ کړي يئياست
feminine future perfect plural second-person
به پخې کړې يئياست
future perfect plural third-person
به پاخۀ کړي دي
feminine future perfect plural third-person
به پخې کړې دي
ژباړې (5)
الماني
gekocht werden, gebacken werden, reif werden · gekocht werden · gebacken werden · reif werden · erblühen · schmoren
فرانسوي
devenir mûr · devenir cuit. · devenir cuit · mûrir
هالنډي
bakken
فارسي
قهقه کردن . افعال دیگر :- حال :- پخیږی . ماضی :ـ وپخېدی . استقبال :- و به پخیږی . امر :- و پخېږه · پخته شدن . افعال دیگر از پوخ کول :- حال :ـ پخیږی . ماضی :- پوخ سو . استقبال :ـ پوخ به سی . امر :- پوخ سه .
روسي
вариться, жариться, готовиться · быть обожженным · изготовляться · быть мощеным, ГУДРОНИРОВАННЫМ · становиться опытным, мудрым · наступать (о сезоне, времени) · (перен) мучаться, терзаться

د کلمې رېښه: From پخه (paxa).

پخېدلنوم

ripen, mature, to be cooked, to become ripe

ماناوې

  1. ripen, mature, to be cooked, to become ripe, to mature, to become wise, to become experienced, top become mellow

پښتو تعریفونه

  1. د اوم څيز په اور يا په بل حرارت يا د وخت په نتيجه کې تکميل ته رسېدل، د خوړلو د څيز د خورا د پاره تيارېدل
  2. په عمر کې زوړوالي ته رسېدل
  3. د مېوې يا فصل شوکولو يا لو ته جوړېدل
  4. په زړه کې کرکه يا نفرت پېدا کېدل، ډېر زيات تنګېدل
  5. د بدن د ځنو اندامونو يو بل سره دلګېدو يا بل کوم رنځ له کبله سره کېدل
  6. د اور يا د حرارت په ذريعه خوراک ته تيارېدل، د اومه شي په اور يا حرارت باندې پخول
  7. دخامې مېوې رسېدل (خوراک ته جوړېدل)
  8. د دانې يا نينکې نه نو (زوه) راتلل
  9. په زړه کې کرکه يا نفرت پيدا کېدل؛ ډېر زيات ټينګېدل
  10. په عمر کې زړوالی ته رسېدل
  11. نيمه شپه کېدل، شپه تېرېدل، پخه شومه کېدل
  12. وعده او قول پر ځای کېدل
  13. کټ کټ خندل، خټ خټ خندل، خټکېدل، په پخ پخ خندل، کټېدل: او- پخېږي. را- وبه پخېږي. تېر- وپخېد
  14. د حرارت په ذريعه خواړه تيارېدل، د خامې مېوې رسېدل، د دانې نه زوه راتلل، ډېر زيات ټينګېدل، عمر زړوالی ته رسېدل، شپه تېرېدل، وعده پر ځای کېدل

نورې ماناوې

  1. په پخ پخ خندل، خټکېدل، کټېدل
  2. شی چې پخيږي (لازمي مصدر)
  3. د دانې يا ننکۍ نه نؤ (زوه) راتلل